Hi-res audio ili zvuk visoke rezolucije je pojam koji se u digitalnom audiju često spominje unatrag nekoliko godina. Njegovo značenje ovisi o kontekstu, nekad se ovim pojmom želi istaknuti da se radi o digitalnim zapisima koji nisu komprimirani s gubitkom kvalitete, kao u MP3 ili WMA datotekama. Nekad to znači da audio datoteka ima više podataka od standardne rezolucija CD-a - 16 bita/44 kHz.
Ispravno je ovo drugo, jer MP3 datoteke u najvećem broju slučajeva također imaju standardnu rezoluciju kao i CD, spomenutih 16 bita/44 kHz, no kvaliteta im je okrnjena kompresijom koja im znatno i često vrlo čujno smanjuje količinu podataka. Za usporedbu, CD kvaliteta koristi 1411 kB/s, a MP3 najčešće više od deset puta manje - 128 kB/s.
FLAC ili WAV datoteke visoke rezolucije uglavnom dolaze kao 24-bit/88.2 kHz, 24-bit/96 kHz, 24-bit/176 kHz i 24-bit/192 kHz. Osim spomenutih PCM rezolucija, u Hi-Res audio spadaju i nešto rjeđe DSD datoteke od 2.8 i 5.6 MHz kakve se nalaze i na SACD diskovima. Zapisi visoke rezolucije omogućuju veću dinamiku i frekvencijski raspon od standardne rezolucije.
Nekoliko proizvođača udružilo se i postavilo skup zahtjeva koje uređaji moraju ispuniti kako bi mogli dobiti znak "hi-res audio" i tako kupcima pružiti pouzdan kriterij po kojem će znati da su, u našem primjeru, slušalice, sposobne reproducirati ono što hi-res formati nude. Hi-res slušalice imaju vrlo mali broj zahtjeva, zapravo samo jedan, no nije ga jednostavno ispuniti - moraju imati frekvencijski odziv preko 40 kHz u gornjem dijelu zvučnog spektra.
Iz naše ponude posebno izdvajamo
Audio Technica hi-res modele slušalica
SR5,
MSR7,
A990Z,
A1000Z i
A2000Z:
[gallery columns="2" size="full" link="file" ids="11837,11835,11834,11833" orderby="rand"]
Dakle, ako
slušalice nemaju oznaku hi-res audio, ne znači da ih ne trebate uzeti u obzir i poslušati ako imate priliku, no ako na njima vidite Hi-Res logo, možete biti sigurni da su tehnički spremne za glazbu u najnovijim hi-res audio formatima.